Domů > Různé > Anand – Topalov

Anand – Topalov

Asi většina z nás sleduje zápas o titul mistra světa.

Je tam celá řada pěkných momentů. Partie poutavě komentuje David Kaňovský na novoborském šachovém serveru.
http://www.nss.cz/?modul=zpravodajstvi&akce=aktual&orderby=3392&strankovani=0&zobrazeni=ano
Pomůže mi někdo pochopit, proč v deváté partii Anand nezahrál 18. Jxh7? Je mi jasné, že to viděl. Je mi jasné, že ho k tomu Topalov tahem 17_g6 lákal. Ale je opravdu polosloupec-h pro černé věže dostatečnou kompenzací za pěšce? Nebo ta ztráta tempa? David Kaňovský píše o potřebě krýt pole f4. Bylo by nepokrytí tak fatální? Chápu, že pěšec h7 je v této pozici málo významný, ale stejně jsem (asi podobně jako Ota) celej nesvůj z toho, takového pěšce před soupeřovým králem nevzít.

Tuhle partii měl Anand vyhrát. Topalov měl pravdu, když před zápasem řekl, že jeho výhodou je, že je o pět let mladší. Přiznám se, že bych vítězství přál spíše Anandovi (když už ho nemůže mít Ivančuk ;-))

  1. Honza
    12.05.2010 na 07:46 | #1

    A je to skončeno, kdo by čekal, že Anad vyhraje černými…
    Anad obětí pěšce otevřel pozici u krále a pak to byl mazec….
    Bylo to nádherný….

  2. Miloš
    12.05.2010 na 08:24 | #2

    Jojo, krásná partie. Ještě než jsem zapnul počítač, říkal jsem si, že je divný, jak oba ale hlavně Anand hrají černými pouze na remízu. A tipnul jsem si, že v poslední partii to Topalov přestřelí a Anand černými vyhraje. O pár minut později jsem se cítil jako věštec. Anand však měl možnosti i v dalších minimálně dvou partiích, které nevyužil. Byl o kousek lepší a brzdila ho opatrnost a respekt.
    Topalovovi bych taky přál, aby to někdy vyhrál, ale obávám se, že už tu příležitost mít nebude. Příště vyzve Ananda asi Carlsen a ta stará garda ze špičky postupně odejde. A za pár let budou o titul bojovat Carlsen, Aronjan, Giri a jiní, které ještě ani neznáme.

  3. Miloš
    12.05.2010 na 13:39 | #3

    Ve třetí partii Anand neměl s ubráněním půlky problém, zatímco v šesté mu moc nechybělo, snad jen trochu větší důraz, aby Topalova s bílými přejel i potřetí.
    V sedmé partii Topalov předvedl krásnou oběť na hranici korektnosti (asi si vzal příklad ze mě 🙂 ) a Anand se dostal do časové tísně, ve které jen těžko hledal správnou cestu. Partie byla zřejmě mírně přivyhraná, např. 26. Ve1 se dalo zlepšit 26. Dh3 s těžko krytelnou hrozbou 27. Dd7.
    Celkově:
    Topalov měl i díky Jiřímu Dufkovi lepší přípravu a více odvahy, Anand však porkázal, že je o kousek lepším hráčem. Vyhrál zaslouženě.

  4. Honza
    13.05.2010 na 08:25 | #4

    To jsi určitě taky četl na novoborském servru:

    Ohlasy našich špičkových hráčů
    GM David Navara:
    „Zápas se mi po obsahové stránce velmi líbil, oba velmistři předváděli bojovné a kvalitní šachy.“ Vyhrál lepší? „Nevím. Záleží na tom? Ale myslím, že GM Anand vyhrál zaslouženě. I vyzývatel si ale zaslouží naše uznání.“ Co v zápase rozhodlo? „Bílému v poslední partii asi selhala intuice. Ale zlomových momentů by se dalo najít více, je těžké vydělit jeden.“

    GM Jiří Štoček:
    „Vitězství Ananda jsem považoval za o něco pravděpodobnější, jeho pojetí hry je přece jen všestrannější. Po 8. partii jsem o tomto výsledku ale zapochyboval, neboť Anand počínaje šestou partií promarnil vedení spolu s výraznou psychologickou iniciativou, zdálo se, že v závěru může mít navrch energičtěji hrající Topalov. Jeho obvyklá snaha působit na psychiku soupeře rychlou hrou však vedla v některých klíčových pozicích k povrchním rozhodnutím, což byl nejzávažnější příspěvek k jeho porážce.“

    GM Robert Cvek:
    „Zápas to byl velmi napínavý až do samotného konce. Fandil jsem Anandovi, byť jsem i fanoušek Topalova, díky němu jsou šachy bojovnější a atraktivnější.“ Vyhrál lepší? „Spíše šťastnější…Topalov to přehnal (v poslední partii) s bojovností a přímo si napochodval na tvrdé KO ze kterého se již vymotat nešlo. Zdálo se mi, že proti sobě usedli zcela vyrovnaní soupeři.“ Co v zápase rozhodlo? „Těžko říci. Rozhodla zřejmě poslední partie, kde Topalov jednoznačně přehnal snahu vyhrát a z rovné pozice šel dobrovolně do chaotické (ale prohrané), jenom aby partie neskončila „nudnou“ remízou. Anand mu nedal šanci…pěkný výkon mistra světa.“

    GM Petr Hába:
    „Zápas byl podle očekávání vyrovnaný a napínavý až do poslední partie, což diváci určitě ocenili. Fandil jsem Anandovi, který nakonec zvítězil. Jistě litoval zbytečné prohry v osmé partii. Co v zápase rozhodlo opravdu nevím, v tak těsném a náročném zápase rozhodují maličkosti.“

    GM Ján Markoš:
    „Zápas mal dve úplne rozličné polovice. V tej prvej vyhral prvú partiu Topalov, ale iniciatívu mal potom Ánand. V tej druhej mal z hry viac Topalov, v poslednej partii ale slávil úspech Vishy. Určite nevyhral horší. Ánand je hodný titulu majstra sveta. Myslím si, že má univerzálnejší šachový štýl ako Topalov.“ Co v zápase rozhodlo? „Prehnaná Topalovova agresivita v poslednej partii. Myslím, že trochu podľahol vlastnej propagande, podľa ktorej sú krátke remízy neetické, a snažiac sa o boj úplne neobjektívne prepol strunu. “

    IA Pavel Votruba:
    „Díky oběma borcům za krásný zážitek! Bojovné, napínavé, vyrovnané až do konce!.“ Vyhrál lepší? „Ano, myslím, že vyhrál lepší. Anand měl přece jen o trochu lepší poziční cit. Navíc, odhlédneme-li od poslední partie, tak „daroval“ Topalovovi v 8. a 9. partii jeden celý bod celkem!“. Co v zápase rozhodlo? „Větší zkušenosti Višiho z podobných zápasů. Navíc, tentokráte ani „pověstné domácí zdi“ nebyly pro Veselina výhodou, zřejmě kvůli až nadměrnému očekávání ….“

    IM Pavel Šimáček:
    „Byl to výborný bojovný zápas, který ukázal, jak významná je v současném šachu předzápasová příprava po všech sportovních stránkách.“ Vyhrál lepší? „Oba hráči prokázali vysoké mistrovství a nedovolím si říct, že Topalov byl horší. Anandovi jsem vítězství přál.“ Co v zápase rozhodlo? „Anandovo střízlivější vidění věcí. Jinými slovy jeho nadhled.“

    IM Michal Konopka:
    „Zápas byl velice zajímavý a napínavější, než zápas Anand – Kramnik. Oba soupeři zaslouží za předvedené výkony plné absolutorium.“ Vyhrál lepší? „I vzhledem k výhře černými v poslední partii můžeme konstatovat, že Anand byl v tomto zápase skutečně o něco lepší a vyhrál zaslouženě. Zároveň vyvrátil pochyby některých expertů, že se v Sofii zápasy s Topalovem nevyhrávají.“ Co v zápase rozhodlo? „Anand měl výborné okamžiky, ale i Topalov měl výborné okamžiky. Možná by se dalo říct, že rozhodla ta poslední partie – Topalov si byl vědom síly Ananda v rapidu, který by se hrál v případě nerozhodného výsledku 12. partie, a proto zkusil zariskovat. Jeho král byl příliš slabý na to, aby mu podobná taktika vyšla. Každopádně je škoda, že se nehraje na 24 partií, jako v dřívějších klasických zápasech o titul (myslím si ovšem, že by byl Anand úspěšnější i v tomto případě).“

    GM Marek Vokáč:
    „Při zápase mě dost vyrušovalo mistrovství republiky, tak jsem si ho zase moc neužil. Rozhodující podle mne bylo, že Anand dokázal okamžitě po prohře na teorii v úvodní partii zakontrovat a přejít dokonce do vedení. Pak zápas kontroloval a pokud letmý pohled stačí, promarnil pár šancí na zvýšení náskoku. To je trestné i v šachu, takže Topalov posléze vyrovnal a měl v závěrečných bílých figurách velkou šanci zápas rozhodnut. A ukázalo se, že na zisk titulu mistra světa nemá ještě potřebnou psychiku.“ Vyhrál lepší? „Nesporně ano! Ananda jsem favorizoval už před zápasem. Je to univerzálnější šachista než Topalov. A má také lepší nervy, možná nejepší v celé světové špičce. Myslím, že to vyplývá z jeho národnosti, z celé indické kultury. Pokud to mohu z dálky posoudit, tak mi z celé světové špičky Anand připadá nejvíc jako normální člověk, který navíc ví, co znamená slovo gentleman. Nikdy jsem nikoho neslyšel kritizovat Ananda za nějaké vybočení z obecných norem. A cením si toho, že se dovede šachem stále bavit. Nikdy jsem neměl v úctě trenérské školy, které svým svěřencům vštěpují zabijácké sklony a nenávist vůči každému soupeři. A Anand je pro mne důkazem, že to jde i jinak.“ Co v zápase rozhodlo? „Topalov v zápase vsadil na domácí přípravu a snahu soupeře unavit. Anand většinou dokázal hrozbu soupeřovy domácí přípravy neutralizovat, a tím výrazně otupil sílu agresivního stylu soupeře. Uplatnil své zkušenosti a dokázal Topalova dobře přečíst, proto většinou i kontroloval průběh partií – hrálo se podle jeho not. Vybral si jednu černou chvilku, která ovšem umožnila Topalovovi zápas vyrovnat. To ale dokazuje, že Topalov v zápase obstál se ctí – i když partie neprobíhaly podle jeho představ, dokázal vzdorovat a bojoval do poslední chvíle. Až závěrečnou partii nezvládly jeho nervy, nejen kvůli hrubce, ale celý průběh partie naznačuje, že Topalov svůj polední krok nezvládly hlavně psychicky. Nakolik tomu pomohlo jeho okolí a domácí půda, to ví jen on. Uvidíme, jestli to v další tvorbě dokáže rozdýchat, protože si myslím, se dalším vyzývatelem Ananda už bude někdo jiný.“

  5. Víťa
    13.05.2010 na 10:48 | #5

    @Honza
    Já to čekal! A vsadil si u sázkové kanceláře v kurzu přes 6:1 ! 🙂
    …. protože jsem si myslel, že Anand hraje s bílými ….

  6. L. Hájek
    13.05.2010 na 21:11 | #6

    Partie mezi Anandem a Topalovem jsem z velké části nemohl sledovat, výhry jsem však přál oboum borcům. Devátou partii jsem si ale našel a přehrál. Myslím, že 17. tahem g6 Topalov bílého k oběti jezdce na h7 nelákal. Spíše bránil svého nekrytého jezdce na h5 a zároveň i uvedený bod h7 před střelcem a jezdcem Ananda. Sebrat pěšce na h7 bílý dost dobře nemohl, protože by nejdříve přišlo 18. – Jf4! s napadením dámy a střelce (proto asi ta poznámka komentátora o zabezpečení tohoto bodu). Po ústupu bílé dámy by černý sebral jezdcem střelce na d3 a po 20. Dxd3 následně i králem bílého jezdce na h7. Pozice bílého by pak byla téměř na vzdání.
    Ludvík

  1. Žádné zpětné odkazy