Domů > Různé > Vyšehrad F – USK A

Vyšehrad F – USK A

Zápas s Vyšehradem byl klíčový z hlediska udržení.

Dorazil jsem se 40 minutovým zpožděním a musel se věnovat hlavně své partii, ale zástupce kapitána se k ničemu nemá, tak to aspoň shrnu:

Vyšehrad nastupuje bez Vichnara (2346), my zase nemáme Radka, takže to vlastně vychází šulnul 🙂

Pavlové vepředu nestojí moc dobře, ale ani zadní šachovnice nic moc. Můj soupeř, Martin Řehák, je známý tím, že nabízí brzké remízy. Ale tentokrát má na hodinách dost času k dobru. Bude něco zkoušet? Ze zahájení získává prostorovou převahu, ale potom zvláštně manévruje. Nabídka remízy přichází ve 14. tahu:

Paprsek mi hned hlásí, že bych měl hrát. Pravda, špatně nestojím, ale mám za sebou dlouhý náročný den a raději bych si vorazil. Na druhou stranu jsem už v minulosti Martinovi vzal nějaké remízy, kdy by mě bývalo zajímalo, jak by partie pokračovala. Teď jde navíc o družstvo, takže ideální příležitost to prubnout…

Partie pokračovala 14… Vc8 15.b3 d5 a po dalším 16. exd5 Jxd3 17. cxd3+ Jxd5 už stál bílý prakticky na prohru. Hrálo se dalších 21 tahů, ale na směřování se nic nezměnilo a připsal jsem bod. 0-1

V podobnou chvíli však prohrávají Ota s Paprskem. Ota byl přehrán, Paprsek něco přehlédl. Naštěstí srovnává Kamal. 2-2

Roman F. se dostává do časovky a nevypadá to dobře. Jarda Veselý má naopak dobrou koncovku. Ale vepředu u Pavlů se to moc nelepší…

Roman prohrává, Jarda vyhrává, Pavel J. prohrává. 4-3

Pavlova K. koncovka (2xV+S) je obtížná. Pavel má o pěšce méně, ale lepší pěšcovou strukturu a o něco aktivnější figury, ale hlavně obrovskou časovou převahu na hodinách. Postupně asi 40 minut proti soupeřovým šesti do konce celé partie. Zbytek týmu odchází na pivo a já trnu, černý se s několika posledními minutami na hodinách zmobilizoval a hraje bez nervů á tempo. Pozice se několikrát obrací. Několikrát tlačím Pavla očima, aby sebral pěšce na c5, ale ten volí jiný plán. Koneckonů dejme mu slovo:

Zahájení jsem sehrál ve stylu „ala Macháček“, stál jsem zcela objektivně jako prasátko. Ale hledal jsem zrno, v podobě pěšcových slabin svého soupeře. Když se mi asi po 50 tazích podařilo hru vyrovnat (nejprve se dvěma pěšci méně, potom s jedním) stál jsem aktivně, ale ani já ani soupeř nebyl schopen najít správný plán. Dostal jsem nabídku remízy, kterou bych za jiných okolností asi určitě přijal. Jenže jsme prohrávali  3:4 a volby byla jasná: Musím vyhrát. Soupeř byl v silné časové tísni a já jsem musel hrát ani ne tak nejlepší, ale spíš neočekávané tahy. S kterými soupeř příliš nekalkuloval. což v praxi znamená ztráta drahocenného času. A vyplatilo se. Pravda, v již remízové pozici jsem soupeři dovolil aktivizovat figury, ale nenašel vyhrávající plán. A tak, jsem utrpěl vítězství, které jsem si po včerejším výkonu určitě nezasloužil. Jenže, jak praví známý brněnský šachista RNDr. Honza Píše: „Anglická královna čte pouze výsledky“. Snad ta celková remíza pomůže…

Zda remíza pomůže záchraně se teprve uvidí, každopádně čtvrteční náladě pomohla báječně. Díky Pavle! Ale příště půjdu raději taky rovnou do hospody… 😉

 

 

  1. Uhliházi
    01.03.2020 na 18:40 | #1

    Mno kdyby Pavel vyhrál přesvědčivěji, třeba by získal o půl bodu více a zasloužil by se o výhru mančaftu…

  2. Michal
    01.03.2020 na 20:27 | #2

    @Uhliházi
    A nedává se náhodou půlka navíc, když trvá partie 80 a více tahů?

  3. Uhliházi
    01.03.2020 na 23:53 | #3

    @Michal
    Člověče, je to možné, ale ta nová pravidla už nestíhám sledovat. V každém případě se v minulém století vyplatilo viníky (v tomto případě remízy) identifikovat a exemplárně potrestat!

  1. Žádné zpětné odkazy